Alternativní scéna

Sobota 6. 11. 2020

13,30 - 15,00 / Vědomé umírání

Andrea Radomská

Vědí, že jim zbývá už jen krátký čas, a přesto se snaží žít svůj život tak naplno, jak to jen jde....Příběhy mladých nevyléčitelně nemocných lidí , kteří nám mohou být velikou inspirací a dát nám šanci pochopit, že setkání se smrtí a umíráním může být nesmírně osvobozující....
Můžeme se společně zamyslet nad tím, co ještě můžeme udělat, než přijde naše poslední chvíle, udělat si "pořádek v šuplících vlastního života" a přemýšlet, že máme šanci žít vědomě a s láskou. Pojďme si společně vyplnit náš seznam posledních přání.


  18,00 - 21,30 / Dobrá smrť 

  Andrea Radomská, Milan Švihálek, Vítězslav Vurst 

  Promítání dokumentárního filmu Dobrá smrť s následnou diskuzí a koncertem.

  O dokumentu Dobrá smrť - Nevyléčitelně nemocná Janette by ráda umřela důstojně, jenže to není ve Velké Británii, odkud pochází, možné. Rozhodne se proto pro asistovanou sebevraždu. Svou cestu do Švýcarska však musí naplánovat dřív, než toho kvůli rychle postupující nemoci nebude schopná. Otázka, jestli vlastníme svůj život, nebo jestli on vlastní nás, je hlavním motivem dokumentárního portrétu, který ukazuje, že smrt může být dobrá, a to i přes smutek, jenž ji pokaždé doprovází. Snímek s výrazně sugestivní kamerou využívá postupů hraného filmu a do příběhu Janette poutavě vplétá charaktery a životní příběhy jejích nejbližších.

  "Mluvme o smrti, protože my všichni jednoho dne zemřeme. Otázka zní: můžeme si zvolit kdy a jak? Myslím, že bychom měli." T. Krupa

  15,30 - 17,15 / Děti, rodiče a smrt

  Martina Špinková, Andrea Radomská 

  Úvodem autorské čtení z knihy Anna a Anička, poté BESEDA Jak mluvit s dětmi o smrti pro rodiče s Martinou Špinkovou, současně pro děti WORKSHOP RITUÁL ROZLOUČENÍ A VZPOMÍNÁNÍ s psychosociální terapeutkou a poradkyní pro pozůstalé Andreou Radomskou .