Pátek 4. 11.

Tématický blok:  Smrt očima různých kultur


16,15 - 16,45 / Život v zrcadle smrti

Monika Hasalová

Smrt přijde vždycky včas, přesto nás překvapí. Pro některé kultury je vyvrcholením života, připravují se na ni. Ne tak my Evropané. My ji raději do života ani nezahrnujeme.

Budu hovořit o odcházení z pohledu buddhistického učení a o tom, co potřebuje člověk, aby mohl být propuštěný z tohoto světa. Co se děje, když jej držíme? Jak to zpravidla v praxi vypadá? Které věty a chování obtěžují, zdržují a způsobují bolest, které naopak dávají sílu a podporují našeho milovaného v procesu umírání?

Co nás čeká, zemřeme-li naštvaní, nevyrovnaní, plni vzdoru či lítosti? A naopak - odejdeme-li smíření, odevzdaní nebo dokonce šťastní a uvolnění. O čem tento moment rozhoduje, můžeme ho vůbec my "zůstávající" ovlivnit?

Buddhistická nauka mne provedla smrtí mého muže a praxe s klienty mnoha případy. Mohu sdílet svou praxi, tu hlavní esenci.

  16,45 - 17,15 /Smrt a doprovázení v křesťanské tradici

  Jana Šilerová

  Budeme spolu mluvit o tajemství skutečnosti, o níž nikdo nic nevíme. A tajemství lze ohmatávat jen s otevřeným srdcem.

  17,15 - 17,45 / Pohled do očí smrti skrze moudrost původních národů

  Michaela Petersen

  Domorodé kultury mají svůj způsob, jak najít svůj vztah ke všemu - i ke smrti. Přechodové rituály, mýty a spojení s předky. A smrt? Ta vůbec není úplný konec...


  18,15 - 20,15 / DISKUZE

  Monika Hasalová, Jana Šilerová, Michaela Petersen, moderuje Jaroslav Dušek

  20,45 - 22,00 / Interaktivní koncert "ŘEKNI MI".

  Antonia Nyass, Milli Janatková, Ridina Ahmedová

  Řekni mi je a capella interaktivní performance pro tři hlasy a publikum. Je to prostor, kde se rozezní vzpomínky. Odnesete si skladbu, která vznikla jen pro vás. Připravte si vzpomínku, o kterou jste ochotná/ý se podělit. Možná se i ona vybaví až na místě.

  Náš zpěv bude zvukové zrcadlo. Vzpomínku, kterou přinesete, vám tři hlasy zpívajících pošlou zpátky v hudební podobě, promění ji do zvuků a melodií. Ze vzpomínky vyklíčí jedinečná skladba, dárek pro vás.

  Workshopy

  Zkušebna Divadla loutek Ostrava. 

  Na workshop se můžete rezervovat po příchodu do divadla u informačního stolku spolku Ze Mě Země. 

  16,00 - 18,00 / Poslední přání

  Blanka Dobešová, Gabriela Doubek 

  Workshop, během něhož nabízíme pomocnou ruku v tom, jak formulovat svá poslední přání. Tento krok znamená otevřít mapu, která povede naše blízké v závěru našeho života. Seznámíme se s plánem péče na konci života a společně též prozkoumáme cesty, jak o smrti a svých přáních mluvit se svými blízkými. 

  18,15 - 20,00 / Hlubinná relaxace

  MAOK 

  Hudba dokáže zázraky, dokáže v nás otvoriť zmenené stavy vedomia.. odomknúť hlboké a skryté vnútorné krajiny, môže nás priviesť do priestoru blaženosti, prijatia, odpustenia a lásky.. môže nás pokojne rozložiť na molekuly, zaplniť nimi celý Vesmir a potom znova zložiť.. stačí sa uvoľniť, vypnúť kontrolu a s dôverou sa jej odovzdať..

  Společně se s respektem k vašemu vnitřnímu rytmu vydáme do vnitřních krajin, kdo může karimatku s sebou!

  20,20 - 22,00 / Potrat - krátké setkání jako cesta k ženské moudrosti, volná místa (pro rezervaci pište na produkce@ksmrtidobryfestival.cz)

  Anna Vršník

  Ne vždy je těhotenství jednoduché a růžové. Příroda má svou hlavu a někdy jste s vaším miminkem kratší dobu, než jste čekala. Vždy to bolí. Někdy až tak moc, že to ženy poznamená na celý život.

  I když už vaše miminko není na světě, nikdo vám už nevezme, že jste Matkou. Když touto bolestnou zkušeností projdete vědomě a bez vyhýbání se bolesti, může vás to dokonce posílit. Jen je důležité dodržet pár zásad pro bezpečný průběh a rozloučení se.