Pátek 5. 11.

Přednášky

Hlavní scéna Divadla loutek Ostrava, kapacita 176 míst.

Tématický blok: Smrt a duchovní praxe očima různých kultur 


16,15 - 16,50 / Život v zrcadle smrti

Monika Hasalová

Smrt přijde vždycky včas, přesto nás překvapí. Pro některé kultury je vyvrcholením života, připravují se na ni. Ne tak my Evropané. My ji raději do života ani nezahrnujeme.

Budu hovořit o odcházení z pohledu buddhistického učení a o tom, co potřebuje člověk, aby mohl být propuštěný z tohoto světa. Co se děje, když jej držíme? Jak to zpravidla v praxi vypadá? Které věty a chování obtěžují, zdržují a způsobují bolest, které naopak dávají sílu a podporují našeho milovaného v procesu umírání?

Co nás čeká, zemřeme-li naštvaní, nevyrovnaní, plni vzdoru či lítosti? A naopak - odejdeme-li smíření, odevzdaní nebo dokonce šťastní a uvolnění. O čem tento moment rozhoduje, můžeme ho vůbec my "zůstávající" ovlivnit?

Buddhistická nauka mne provedla smrtí mého muže a praxe s klienty mnoha případy. Mohu sdílet svou praxi, tu hlavní esenci. 


  17,25 - 18,00 / Smrt a doprovázení v křesťanské tradici

  Jana Šilerová

  Budeme spolu mluvit o tajemství skutečnosti, o níž nikdo nic nevíme. A tajemství lze ohmatávat jen s otevřeným srdcem.


  16,50 - 17,25 / Strach ze smrti, šamanské techniky a psychedelika

  Karel Fuller

  Rituály smrti a umírání z pohledu šamanismu. Jak se za života můžeme připravit na dobrý konec naší životní pouti? Jak mohou psychotropní látky a silové rostliny ovlivnit strach ze smrti? Lze v podmínkách ČR s těmito látkami pracovat? Jaké jiné techniky mimořádných stavů vědomí bez substance nám mohou pomoct srovnat se s naší smrtelností. Nové poznatky výzkumu využití psychedelik v konečných stádiích terminálních nemocí.
  20,20 - 22,00 / Interaktivní koncert „ŘEKNI MI".

  Antonia Nyass, Milli Janatková, Ridina Ahmedová

  Řekni mi je a capella interaktivní performance pro tři hlasy a publikum. Je to prostor, kde se rozezní vzpomínky. Odnesete si skladbu, která vznikla jen pro vás. Připravte si vzpomínku, o kterou jste ochotná/ý se podělit. Možná se i ona vybaví až na místě.

  Náš zpěv bude zvukové zrcadlo. Vzpomínku, kterou přinesete, vám tři hlasy zpívajících pošlou zpátky v hudební podobě, promění ji do zvuků a melodií. Ze vzpomínky vyklíčí jedinečná skladba, dárek pro vás.

  Workshopy

  Zkušebna Divadla loutek Ostrava. 

  Kapacita 20 - 30 míst dle lektora. Nutná rezervace, odkaz na rezervační formulář vám přijde po uhrazení vstupenky. Údaje o počtu míst jsou denně aktualizovány. Můžete si rezervovat maximálně 3 workshopy. 

  16,00 - 18,00 / Poslední přání, obsazeno

  Blanka Dobešová, Gabriela Doubek 

  Workshop, během něhož nabízíme pomocnou ruku v tom, jak formulovat svá poslední přání. Tento krok znamená otevřít mapu, která povede naše blízké v závěru našeho života. Seznámíme se s plánem péče na konci života a společně též prozkoumáme cesty, jak o smrti a svých přáních mluvit se svými blízkými. 

  18,10 - 20,00 / Hlasová a relaxační dílna, obsazeno

  MAOK

  Hudba dokáže zázraky, dokáže v nás otvoriť zmenené stavy vedomia.. odomknúť hlboké a skryté vnútorné krajiny, môže nás priviesť do priestoru blaženosti, prijatia, odpustenia a lásky.. môže nás pokojne rozložiť na molekuly, zaplniť nimi celý Vesmir a potom znova zložiť.. stačí sa uvoľniť, vypnúť kontrolu a s dôverou sa jej odovzdať..

  hudba je mocná čarodejka.. verím, že môže zmeniť svet.. a verím, že v tej viere nie som sam ... :-)

  20,10 - 22,00 / Potrat - krátké setkání jako cesta k ženské moudrosti, 1 místo volné /15

  Anna Vršník

  Ne vždy je těhotenství jednoduché a růžové. Příroda má svou hlavu a někdy jste s vaším miminkem kratší dobu, než jste čekala. Vždy to bolí. Někdy až tak moc, že to ženy poznamená na celý život.

  I když už vaše miminko není na světě, nikdo vám už nevezme, že jste Matkou. Když touto bolestnou zkušeností projdete vědomě a bez vyhýbání se bolesti, může vás to dokonce posílit. Jen je důležité dodržet pár zásad pro bezpečný průběh a rozloučení se.