SOBOTA 9. 11. 2024
Přednášky
Moderuje Martina Kociánová
Hudbou témata propojí Barbora Minarčíková, Patrik Kee a Terez Wrau
9:00 - ZAHÁJENÍ SOBOTNÍHO PROGRAMU FESTIVALU - Ze Mě Země & MARTINA KOCIÁNOVÁ
DOPOLEDNÍ TEMATICKÝ BLOK: JE SMRT SOUČÁST ŽIVOTA?
Moment - dotek smrti...
9:10 - 9:40
dokumentuje doprovázení umírajících pacientů a jejich blízkých v jejich domácím prostředí prostřednictvím fotografie a ve spolupráci s mobilním hospicem Most domov.
„Při konfrontaci se smrtí nás naplňují obavy, strach, pocit nejistoty, polemiky o smyslu života. Také síla lásky a blízkost." Příběhy, které stojí ZA - o ty se s námi mezinárodně uznávaná fotografka podělí.
Zen, smrt a konstelace
9:50 - 10:30
Když v systemických konstelacích postavíme Smrt do systému, ukazuje se její nevyhnutelná, zenová krása a neosobní přítomnost, která nás provází.
Podívejme se na smrt z nové perspektivy – bez strachu a všech tabu kolem. Naučme se žít v plné přítomnosti, v okamžiku "tady-a-teď". Smrt totiž není oddělena od života. Je jeho součástí, a toto vědomí nám může přinést osvobození od děsů a ulpívání - jak to učí například Osho. Na této cestě vás provedu jak teoreticky, tak i prakticky skrze konstelace. Přednáška bude dobrodružstvím nejen pro vás, ale i pro mě samotného.
Dobrá smrt?
10:30 - 11:00
Vliv psychedeliky asistované psychoterapie a bezpečného prostředí na prožívání posledních okamžiků života: Jak mohou látky rozšiřující vědomí ovlivnit subjektivní prožívání těchto chvil? Jak může naše znalost nervového systému, jeho regulace a koregulace, měnit naše prožitkové pole?
Jaké jsou zkušenosti onkologických pacientů, kteří v Česku v rámci výzkumu v Národním ústavu duševního zdraví podstoupili psychedeliky asistovanou psychoterapii?
BESEDA
11:30 - 12:30
S hosty debatuje Martina Kociánová a diváci.
12:30 - 14:00 OBĚD
ODPOLEDNÍ TEMATICKÝ BLOK - POSLEDNÍ VĚCI ČLOVĚKA
Univerzální zkušenost
14:00 - 15:40 - přednáška + beseda
Alan Lowen (GB) - tlumočeno
Můžeme být zoufalí ze ztráty svých blízkých, ať už z důvodu smrti či odloučení. Také ztráta majetku, zaměstnání a dalších jistot může vážně narušit pocit duševní pohody.
Dokonce i když se nám daří dobře, žijeme často se skrytými obavami o budoucnost. Kořenem toho všeho je náš strach z nějvětšího životního odpoutání se – ze své vlastní smrti.
Všechna rozloučení, která bolí, všechno, co nechceme nechat odejít, nám ukazuje náš strach. Ve skutečnosti nás smrt může učit, jak žít šťastně!
Limity a přesahy českého pohřebnictví
16:00 - 16:30
Jaroslav Šejvl (CZ)
Prozkoumáme, jaké limity pohřebnictví ovlivňují (např. legislativa, tradice, a etika) a jaké nové trendy a inovace překračují tyto hranice – například ekologické pohřby, digitální vzpomínky a individuální přístupy k poslednímu rozloučení. Přednáška nabízí prostor k reflexi nad tím, jak se pohřební praktiky mohou v budoucnosti transformovat a přizpůsobit měnícím se potřebám společnosti.
Umění se rozloučit
16:30 - 17:00
Jana Slavice & Ze Mě Země (CZ)
Sdílení příběhů provázení netradičním posledním rozloučením. Jak různě může rozloučení vypadat, jak ho připravit, co zvládneme sami a na co už je třeba pohřební služba?
Právo & péče na konci života
17:10 - 17:40
Barbora Steinlauf (CZ)
Právní řád zakotvuje nástroje, prostřednictvím kterých mohou lidé rozhodovat o tom, jaká péče jim bude v závěru života poskytována nebo kdo za mě bude rozhodovat v situaci, kdy oni sami toho nebudou schopni. Mluvíme o dříve vysloveném přáním nebo prohlášení o zástupném rozhodování. Jen minimum lidí ale o těchto nástrojích ví a ještě méně je využívá. V přednášce o právu a péči na konci života si uvedené nástroje představíme, řekneme si, jak mohou být prospěšné a kde vězí případné nástrahy.
Je v pořádku nebýt v pořádku
17:50 - 18:20
Naděžda Špatenková
Proces truchlení je individuální a není možné přesně určit, jak dlouho by měl trvat. Truchlení se nedá "urychlit" a je důležité vytvořit prostor, kde lidé mohou volně projevovat své emoce a pracovat se svou bolestí - bez toho, aby se cítili špatně za to, že nejsou „dostatečně" v pořádku. Jak můžeme podpořit sebe nebo své blízké v období krize, aniž bychom cítili vinu za své emoce?
BESEDA S HOSTY
19:20 - 20:20
Moderuje Martina Kociánová
Workshopy
Workshopy probíhají paralelně s hlavním programem. Zakoupení workshopů v kolonce „VSTUPENKY"
Všichni účastníci festivalu mají v ceně záznam programu hlavní scény, přednášky je tak možné zhlédnout později ze záznamu.
WORKSHOPOVÉ MÍSTNOSTI
VELKÁ (kapacita 35 lidí)
Meditace s vodou
9:30 - 11:00
Diana Siswartonová
MALÁ (kapacita 20 lidí)
Anděl smrti - prolínání vědy a spirituality
9:30 - 11:00
Emil Páleš
RELAX (kapacita 20 lidí)
Vše, co se chcete zeptat hrobníka
9:30 - 11:00
Jaroslav Šejvl
VELKÁ (kapacita 30 lidí)
Umění být (tlumočeno)
11:15 - 13:15
Alan Lowen
MALÁ (kapacita 20 lidí)
Rituál setkání s předky
12:00 - 13:30
Jana Slavice
RELAX (kapacita 20 lidí)
Práva spojená s koncem života
11:30 - 13:00
Barbora Steinlauf
workshop věnujeme společné diskuzi o právních otázkách souvisejících s poskytováním péče na konci života. Podíváme se skutečné případy z právní praxe, na současnou rozhodovací praxi českých soudů a nabídneme prostor pro otázky k tématům, které vás budou zajímat.
VELKÁ (kapacita 35 lidí)
Konstelace - workshop vyjde z přednášky
16:00 - 17:30
Jan Bílý
MALÁ (kapacita 20 lidí)
Vědomá Imaginace pro zklidnění nervového systému
16:00 - 16:40
Kasia Katarzyna Korda, hudebně doprovodí Maok
Workshop vědomé arteterapie
16:50 - 17:50
Lenka Sližová, hudebně doprovodí Bára Minarčíková
RELAX (kapacita 20 lidí)
Doprovázení zvířat
16:00 - 18:00
Anna Karina León Girón (VEN) - tlumočeno
VELKÁ (kapacita 35 lidí)
Meditace
18:00 - 19:30
Maok
MALÁ (kapacita 20 lidí)
Komunikace v náročných situacích
18:00 - 19:30
Alena Peremská
RELAX (kapacita 20 lidí)
Kruh zármutku - připravujeme
18:30 -20:30