Sobota 6. 11.

Přednášky

Hlavní scéna Divadla loutek Ostrava, kapacita 176 míst.

Tématický blok "Smrt v minulosti a dnes - praxe doprovázení a posledního rozloučení"


9,45 - 10,20 / Umění dobré smrti v minulosti

Daniela Rywiková

Smrt byla součástí každodennosti středověkého člověka, byla všudypřítomná a vnímána jako součást světa živých. Tomu odpovídá také její umělecké ztvárnění a rituály spojené se smrtí. V 15. století teologové vypracovali speciální manuál věnovaný tzv. dobré smrti - tedy smrti pečlivě připravované a ritualizované. Přednáška seznámí posluchače s fenoménem ars moriendi (uměním dobré smrti) a ukáže Smrt ve středověké imaginaci a kultuře.

10,20 - 10,55 / O konečnosti - čeho se bojíme oprávněně a čeho zbytečně 

Martina Špinková

Smrt je tajemství našeho života a vzbuzuje právem respekt. Stojí za to se občas zamyslet nad tím, jak s tímto respektem zacházíme, jestli se nám nepozorovaně nemění na strach, který nás ochromuje a zamezuje tomu, abychom pečovali, odcházeli a loučili se tak, jak bychom si to přáli.

10,55 - 11,30 / Až umřu, zasaďte na mě třešeň

Blanka Javor Dobešová - Ke kořenům

 Může být pohřeb kreativní a komunitní záležitostí, která je oslavou života našich blízkých? Pokud to tak chceme, jaké možnosti se nabízí? Proč je čím dál více pohřbů bez obřadu? Budeme sdílet své zkušenosti s pohřby v přírodě, které jsou nad očekávání pestré. Smrt na nich není vnímána monochromně černě, ale je k ní přistupováno jako k tajemství, které v sobě skrývá celou škálu barev.

11:45 - 13:00 / DISKUZE 

Moderuje Jaroslav Dušek


Tématický blok "Smrt jako brána - počátek i konec"


14,30 - 15,00 / Brána života a smrti

Anna Vršník

Povídání o klíčových okamžicích života ženy s dulou Annou Vršník. Těhotenství není jen o tom odnosit dítě, porod není jen o tom dítě porodit, potrat není konec a umírání nemusí být utrpením. Pojďme společně projít klíčové okamžiky života ženy a podívat se, jak je prožít vědomě a naplno. Jen tak z něj totiž můžeme načerpat obrovskou ženskou moudrost a spojit se se svojí vnitřní silou a intuicí. Dula Anna Vršník s vámi posdílí cenné zkušenosti ze své praxe provázení žen porody a potraty.

15,30 - 16,00 / Vědomé umírání

Andrea Radomská

Vědí, že jim zbývá už jen krátký čas, a přesto se snaží žít svůj život tak naplno, jak to jen jde....Příběhy mladých nevyléčitelně nemocných lidí , kteří nám mohou být velikou inspirací a dát nám šanci pochopit, že setkání se smrtí a umíráním může být nesmírně osvobozující....
Můžeme se společně zamyslet nad tím, co ještě můžeme udělat, než přijde naše poslední chvíle, udělat si "pořádek v šuplících vlastního života" a přemýšlet, že máme šanci žít vědomě a s láskou. Pojďme si společně vyplnit náš seznam posledních přání.

15,00 - 15,30 / Ztráty a nálezy smrti

Jana Gorst

Tak ako sa budúce mamičky pripravujú na pôrod, tak by sme sa mali všetci pripravovať aj na smrť. Čo je úlohou Duly pre umierajúcich? Čo možno očakávať, v čom sa dá pomôcť... Ako láskavo sprevádzať až k bráne smrti? Povieme si o fázach umierania, nedá mi nespomenúť typy, druhy bolesti a čo s nimi.

.

16,20 - 17,30 / DISKUZE

Moderuje Jaroslav Dušek


Tématický blok "Když smrt vstoupí do života"


17,45 - 18,25 / Moje milá smrti

Veronika Hurdová

O smrti přednáším často a ráda. Žádná dvě vystoupení nejsou stejná. Na pódium chodím vždy s naprostou prázdnou hlavou a začnu tvořit z toho, co mi zrovna moje přítelkyně Smrt šeptá do ucha. A pokaždé je to to, pro co si publikum přišlo. Ani na ostravském festivalu to nebude jinak. Těším se, až se na vás naladím!


19,00 - 19,45 / DISKUZE

Moderuje Jaroslav Dušek

18,25 - 19,00 / Můj život se mnou bez ní

Martina Vágner Dostálová

..... je to již 10 let co mě dobrovolně opustila a svým rozhodnutím zemřít nechala na tomto světě bez NÍ má milovaná dcera Michaela.

Povídání, vzpomínání na trpkosti života, totální destrukci, ztrátu smyslu proč žít dál až po nový nádech a výdech, napnutí všech sil a plachet s novým svěžím větrem - směrem k smysluplnému životu, realizaci životního poselství, které jsem objevila a pochopila až po smrti mé milované dcery. Jedním z těchto poslání je i založení svépomocné skupiny pro rodiče, kterým děti odešly ze života svým vlastním rozhodnutím, protože už na tomhle světě z nějakého důvodu prostě neměly sílu žít dál. 

20,30 - 22,00 / Závěrečný koncert

MAOK

Workshopy

Zkušebna Divadla loutek Ostrava. 

Na workshop se můžete rezervovat po příchodu do divadla u informačního stolku spolku Ze Mě Země.  

9,30 - 11,20 / Krajinou zármutku bezpečně

Monika Hasalová

Po smrti člověka začíná pro nás pozůstalé období truchlení, mnozí si jím však procházíme už v době nemoci a umírání našeho blízkého.

  • Co je truchlení a jaký má v našem životě význam?

  • Jak probíhá truchlení u mužů a v čem se liší u žen?

  • Co se stane, pokud v některé z fázi uvízneme, jak to poznáme?

  • Pozor na utišující prostředky. Kdy jsou podporující, a kdy nevhodné?

  • Jak projít obdobím bolesti a vyjít posílený?

Nauka a informace mohou pomoci procházet ztrátou moudře a citlivě sám k sobě. Nepomohou nám však necítit bolest. Poznej, co je přirozené a dovol si to žít.

11,40 - 13,10 / Dovolit si - sebepéče

Jana Gorst

Nedá sa nalievať z prázdneho pohára...Ako je to s tým kyslíkom v lietadle? Pozrieme sa, čomu venujeme pozornosť, čo prežívame, ako nakladáme so svojimi emóciami. Ako vieme vypúšťať, čo treba vypustiť? Zachraňujeme? Posudzujeme? Ako držať priestor pre toho druhého?

Praktický workshop vychádzajúci z jin - jogy a mnohoročné skúsenosti sprevádzania zomierajúcich.

13,20 - 14,25 / Hudební lázně

Michaela a Daniel Plecháčkovi

Hudební lázně jsou prostorem pro váš odpočinek, relaxaci, zastavení se. Přijďte si užít léčivé působení zvukových vibrací a zaposlouchat se do melodií a rytmů harmonizačních hudebních nástrojů.

14,40 - 16,15 / Hlasový workshop (setkání se svým hlasem a společné rozezvučení)

Milli Janatková, Ridina Ahmedová, Antonia Nyass

Hlas byl vždy elementem, skrze který lidé nacházeli spojení a blízkost. V dřívějších dobách doprovázelo společné znění zásadní okamžiky v životě člověka - od narození až po jeho odchod. Pojďme se potěšit zážitkem, který naši předci dobře znali - znění a zpívání bez ambicí a hodnocení, jen pro radost.

Zveme na improvizační tvůrčí dílnu se třemi zastaveními - podpoříme vlastní tvůrčí potenciál a hlas v plné kráse, dopřejme si zážitek práce s dechem, hlasem, rytmem a nenáročným pohybem pod vedením zkušených hlasových lektorek. Skupinový zvuk přináší prožitek, který si sami nemůžeme dopřát. Společné souznění a jednoduché vícehlasy, v uvolněné hravosti, lehkosti a nadhledu, jsou vhodné pro všechny bez ohledu na zkušenosti či věková a jiná omezení.

16,30 - 18,00 / Výtvarný workshop s meditací

Angelína Dagmar Mádrová 

Vyjádři to obrazem...

18,15 - 20,30 / Skryté síly v nás aneb tajemství těla, duše a mysli

Michaela Petersen

Naučme se používat své tělo a pohyb jako průvodce a pomocníka na cestě životem, ve všech jeho aspektech a na všech úrovních.
Vnímáme-li svou přítomnost skrze tělo, můžeme projít i tím těžkým a obtížným v našem životě s mnohem větší lehkostí a laskavostí - k sobě i druhým.