Umění říkat sbohem

25. 10. - 28. 10. 2024 - pouze náhradníci

23. 1. - 26. 1. 2025  

v rámci programu K SMRTI DOBRÁ CESTA

Absolvováním 4 seminářů K smrti dobré cesty (celkem 115 hodin) získáváte osvědčení Průvodce/průvodkyně lidí na konci života, jejich blízkých a pozůstalých. 

Je možné se přihlásit i na jednotlivé semináře samostatně.

Provází Jana Slavíčková a Jana Gorst.

Jak jít životem s rovnováhou mezi touhou obejmout tajemství smrti a strachem ze své konečnosti?


O semináři

Celý život se setkáváme s konci - vztahů, bytostí kolem nás, zážitků, věcí. 

Náš pocit životní pohody je zásadně ovlivněn tím, jak s těmito konci zacházíme. Umíme je uznat, opečovat, poděkovat a propustit?

Propustit také ty emoce, které v daný čas mají své místo, ale dlouhodobě už neslouží - naopak nás drží v minulosti a připoutanosti? Hněv, křivda, vina, lítost, bezmoc, smutek. Za všemi stojí náš strach z největšího životního odpoutání se - ze své vlastní smrti.

Přitom všechno, co držíme a nechceme odevzdat, nás dožene na konci života.

A pak je toho najednou moc, cítíme se ztracení, zahlcení.

Konkrétně se dozvíš:

  • Jak se vyrovnat s konci v našich životech?

  • Jak doprovázet druhé v závěru života?
  • Emoce, které přicházejí, a co s nimi?
  • Jak komunikovat? Co pomáhá a co ne?

  • Dříve vyslovené přání
  • Mé poslední přání
  • Průvodce budoucí péčí, předběžné prohlášení
  • Projdeš Rituálem setkání s předky 

Na semináři proto budeme podporovat ty kvality, které se dle naší zkušenosti na konci života akcentují nejvíc - vděčnost, přijetí, odpuštění, smíření.

Čeká tě hluboká práce, která ti pomůže uznat skutečný význam vztahů a vůbec všeho ve tvém životě. Naučíš se také, jak podpořit své blízké při sdělení nepříznivé diagnózy, jak je doprovázet v této náročné době.

A možná objevíš svobodu, kterou přináší umění říkat sbohem - pro sebe i pro druhé.

Seminář ti umožní hlubší seznámení s tématem smrti, umírání a doprovázení pomocí jak teorie a sdílení poznatků z praxe, tak prožitkem - čeká tě práce s tělem, hlasem a imaginací. 

O lektorkách

JANA GORST

Skúsenosti zdravotnej sestry v rôznych oblastiach medicíny, ale hlavne v hospici, ma priviedli na cestu Duly pre umierajúcich. Celostný prístup k poslednej ceste človeka na Zemi sa ma hlboko dotkol. Čo so mnou najviac rezonovalo, bol duchovný aspekt – bez ohraničenia konkrétnou Vierou, či presvedčením.

Alexandra Derwen zo Sacred Circle mi otvorila tento rozmer na kurze Dula pre umierajúcich ešte v Lancastri / UK. Lektorovanie Chakra Evolution jogy a jogy pre ľudí s onkologickými a chronickými ochoreniami ma posunulo ďalej na ceste prepojenia mysle a tela, to ako úzko súvisia a spolupracujú a sú nápomocné nielen pri umieraní, ale aj v aktívnom živote. Smrť priateľky a práca s vlastnými strachmi viedli k veľkej zmene: presťahovaniu sa s celou rodinou na rodné Slovensko a hľadaniu cesty ako sem priniesť Dulu pre umierajúcich.

Od 2019 som začala písať príbehy o sprevádzaní, z ktorých je teraz e-knižka. Mojou víziou je prinášať osvetu v téme smrti a umierania, prepájať oblasti, ktoré majú navonok ďaleko od seba. Profesionálov a Širokú verejnosť, Život a Smrť, Materiálny svet a ten, čo sa nedá uchopiť... 

JANA SLAVÍČKOVÁ

Doprovázím konci v našich životech tak, aby mohl být využit jejich transformační a léčivý potenciál. Jsem certifikovaná průvodkyně umírajících a pozůstalých, poradkyně pro pozůstalé, ceremonialistka.

Podporuji v době ubývání sil, připravuji s pozůstalými jedinečná poslední rozloučení v souladu s tím, co měl dotyčný rád. 

Ráda pracuji s rituálem, tělem, hlasem, dechem, představivostí. 

Za své učitelky považuji Zenith Virago, Alexandru Derwen, Sarah Kerr, Fran Hall a Isabel Russo z britské organizace The Good Funeral Guide. 

Na seminářích budu garantem prožitkové části a rituálů. Ráda s vámi budu sdílet své zkušenosti.

O semináři řekly:

Je krásné vidět ty rozzářené oči nás všech a vědět, že nás spojuje síla ženských srdcí, hluboké lásky a moudrosti. Já mám od víkendu pocit, že mé oči mají větší jiskru a vypadám nějak jinak. Nikdo mi to sice neřekl 😄 tak se možná pletu, ale to je fuk, mně je krásně. Jsem velmi vděčná za to, že mohu být součástí K smrti dobré cesty.

Petra K.


Nedá mi to, abych nenapsala své pocity z "cesty": jsem z velké nemocnice a pracuji s rodinami vážně nemocných - v podpůrném týmu. Dává mi hluboký smysl jít sebezkušenostní a prožitkovou formou vzdělávání. Moc se mi líbil výběr lektorů, pestrost skupiny účastnic i volená témata. Vše umně poskládáno a propojeno. Inspirace, lidskost, sdílení, bezpečný prostor, zkušenosti a blízkost... Místy až jemněhomotné podání dovedností, v lehkosti a v doprovodu neobyčejné ženy Sarka Filipovicova - co ta umí s hlasem a zvukem čehokoliv! Citlivě volený prostor Kamenného potoka, s kamny v zádech a stromy nakukujícími dovnitř. Kruhová forma už jen podtrhuje a doplňuje obsah kurzu...mile mě překvapila, byť jsem dlouholetá účastnice ženských kruhů. Péče a starostlivost pana kuchaře v dovedně uvařeném vege jídle (nebo BZL variantě) - nepřenositelné. Vřele doporučuji, ať už komunkoliv, kdo chce poznat více - v mnoha nejrůznějších vrstvách. Velké poděkování Jana Slavice a jejímu milému týmu.

Olga Marie Krčmářová

FN Brno

Místo konání

Tvořivý prostor Kamenný potok, Dolejší Kunčice 5, Fulnek, okres Nový Jičín

Zázemím nám bude útulný tvořivý prostor v podhůří Oderských vrchů. 

Spaní je v podkroví, na matracích ve vlastním spacáku. 

Lehkou bezmasou stravu nám uvaří náš kuchař, a to i na živém ohni. 

Budeme pracovat ve skupině maximálně 18 účastníků.

Potřebujete-li komfortnější ubytování, rádi doporučíme ubytování v blízkém okolí.

Cena

Zahrnuje: 2x lektorné, vzdělávací materiály, pronájem prostor, lehká bezmasá strava 3x denně


6000 Kč lektorné a materiály
3300 Kč strava, ubytování, pronájem společných prostor 

Zvýhodněná cena za cyklus K smrti dobrá cesta: 

  •  4 x 4denní  - 22 400 Kč bez stravy a ubytování ( zvýhodnění 1 600 Kč z ceny lektorného). Možno platit ve 2 splátkách. 

Registrace na seminář

Před odesláním přihlášky si prosím přečtěte Prohlášení o odpovědnosti.

Je součástí přihlášky, podepisovat se bude na místě v den konání semináře.

Odesláním přihlášky souhlasíte se zpracováním osobních údajů a obchodními podmínkami.